Home –  Cestování
Category Archives: Cestování

Jaký dopravní prostředek je ten nejlepší?

Jaký dopravní prostředek je ten nejlepší?

Jelikož cestování je mým zájmem, rozhodl jsem se, že si porovnám možnosti současných dopravních prostředků s ohledem na pohodlnost, rychlost, cenu, ale i další výhody a nevýhody. Jelikož jsem už cestoval autem, vlakem, autobusem i letadlem, mohu dané možnosti dobře srovnávat a tak se jistě budou hodit i vám, a to ve chvíli, kdy si nebudete jistí s výběrem.

Nejpohodlnější a nejrychlejší možnosti

Z hlediska rychlosti a pohodlnosti zcela určitě vede letadlo. Důvod je samozřejmě jasný, a to je jeho cestovní rychlost. Vzdálenosti v řádech tisíců kilometrů tak lze zdolat bez problémů za pár hodin. Výhodou může být také jeho cena, jelikož díky nízkonákladovým letům a leteckým společnostem se lze podívat do mnoha koutů naší země i za pár stovek korun. Mým rekordem byl určitě zpáteční let do Londýna, který jsem pořídil za necelých 300 korun českých. Negativem jsou samozřejmě dlouhé bezpečnostní kontroly a vzdálenosti letišť od centra měst.

Druhou poměrně pohodlnou rychlou možností může být auto. To je v rámci evropského cestování také jednou z těch možností, kterou je možné doporučit. Navíc s vlastním autem máte téměř všude jistotu velmi dobré mobility a tak se kdykoliv můžete dostat opravdu kamkoliv. Co může hrát roli, to je určitě cena. Pokud se ale cestuje ve více lidech, nemusí být auto nijak výrazně dražší, než třeba prostředky jako autobusy, nebo vlaky.

Ty nejlevnější varianty

Zde samozřejmě chci mluvit o autobusové a vlakové dopravě. Hned na úvod je třeba říci, že tyto možnosti určitě patří mezi ty nejlevnější. A to hlavně proto, že jsou zvýhodněny trasy na větší vzdálenost, ale také proto, že existují různé slevy pro skupiny, nepotřeba pro studenty. Tím sice může být můj vlastní pohled lehce zkreslený, jelikož sám jsem ještě student, ale přesto si troufám říci, že vlak i autobus zkrátka levný je.

Nevýhoda je zřejmá, a to je povinnost organizovat svou cestu podle jasně daných jízdních řádů. Často se tak může stát, že někde čekáte i dlouhé hodiny, než vám jede spoj. Nevýhodou ale může být i to, že cestou naberete zpoždění, nebo to, že v některých státech je železniční síť, popřípadě i kvalita těchto prostředků na nízké úrovni. Jsou tak doporučovány hlavně dobrodruhům.

Jak vybrat správně?

Můj přehled výhod a nevýhod bych chtěl zakončit několika radami o tom, jak vybrat správně. Pro mě většinou hraje roli hlavně cena, s ohledem na komfort. Pokud se mi podaří získat levnou letenku, využiji letadlo. Mnohem častěji ale jezdím autobusy a vlaky. Naopak auto s ohledem na spotřebu nedoporučuji sólo cestovatelům, jelikož se zkrátka nevyplatí.

Poslední možnost, která tu ještě nezazněla, je autostop. I ten je samozřejmě možností, ale na druhou stranu má nejvíce rizik spojených s bezpečností, ale stejně tak i s tím, zda se nám vůbec podaří dorazit do cíle naší cesty. Jsme totiž většinou odkázáni především na pomoc a solidaritu druhých.

Turecká Alanya – město pro milovníky nákupů, památek i příjemné dovolené

Turecká Alanya – město pro milovníky nákupů, památek i příjemné dovolené

Je jenom málo lidí, kteří by nemilovali cestování. I já, jak jsem napsal ve své charakteristice, miluji poznávání zajímavých míst. V tomto směru se chci podělit s informacemi o jedné z destinací, kde jsem se nacházel v létě loňského roku. Jedná se o město Alanya, které je známá jako velmi navštěvovaná turistická destinace. Pokud zůstaneme u toho, že vaším zájmem je hlavně příjemná dovolená, je třeba říci, že vás tato lokalita určitě nadchne. A to jak pro poměrně nízké ceny hotelů, tak i pro nádherné pláže. Je to hlavně Kleopatřina pláž, která patří mezi jednu z nejvyhledávanějších v celé Evropě. Ačkoliv má hrubší písek, je čistá a často může nabídnout i poměrně vysoké vlny.

Kdo však nemá rád moře každý den, může trávit čas nejenom u hotelových bazénů, ale také v místním aquaparku. Ten nabídne na můj vkus poměrně dobré ceny. Nevýhodou je ale to, že několik atrakcí se pouští jenom v určených intervalech. S tím samozřejmě souvisí i často větší fronty, které u nich jsou.

Jaké pamětihodnosti je třeba navštívit?

Jste-li milovníky historie, musíte se stejně jako já vydat na místní hrad. Ten je nepřehlédnutelnou dominantou celého města. Nejenom, že se nachází na velkém skalním masivu, ale navíc se vlastně jedná o hrady dva – nižší a vyšší. Dostat se k nim není složité, jelikož využít můžete buď taxi, městský autobus, nebo lze vyrazit po svých. Vstupné je lidové a tak se můžete kochat jak historickými místy, tak i zajímavými výhledy do okolí.

Další významnou památkou je i takzvaná Red Tower, tedy červená věž. Tu najdeme v těsné blízkosti přístavu a dnes se řadí také mezi jednu z hlavních dominant města. Zajímavostí je, že přímo pod danou věží se nachází i prostor, kde v minulosti parkovali také lodě. Vše doplňují ale i další památky, jako je třeba socha Mustafy Kemala Ataturka, ale samozřejmě i několik desítek mešit s nepřehlédnutelnými minarety.

Ráj pro milovníky nákupů

Kromě příjemné dovolené, ale i zajímavými místy Alanaya nadchne také ty, kteří milují nakupování. Zde musím podotknout, že ačkoliv mnozí vychvalují tyto možnosti v souvislosti se smlouváním, já měl pozitivní zkušenosti s obchody za pevnou cenu. Zboží zde totiž bylo podstatně levnější. Například trička je možné koupit za ceny okolo 100 – 200 korun. Samozřejmě na své si přijdou i milovníci suvenýrů, u kterých jde smlouvání o něco lépe, a ceny nejsou nijak nastřelené.

Ideálními místy, kde se dá váhovně nakoupit, jsou samozřejmě hlavní ulice, ale samozřejmě i samotná oblast nazývaná jako bazar – tedy tržiště. Ta je umístěna v těsné blízkosti autobusového nádraží a je zde otevřeno nejenom přes den, ale samozřejmě i v noci po setmění. Pozor však na to, že samotné uličky jsou velmi spletité a tak se vám často může stát, že zabloudíte a podruhé jenom těžko najdete obchod, který jste měli v plánu navštívit.