Home –  Ekonomika – Co ovlivňuje ekonomiku?

Co ovlivňuje ekonomiku?

Co ovlivňuje ekonomiku?

O ekonomice se dnes mluví stále častěji, a to samozřejmě proto, že je důležitým ukazatelem toho, jak se vlastně máme a jak si vlastně žijeme. Pokud bych chtěl být osobní, určitě musím říci, že spousta lidí ekonomice jako takové nerozumí. To je samozřejmě problém současné doby, ale na druhou stranu mohu říci, že i tento problém má své řešení. Tím jsou znalosti a tak vám přináším přehled toho, co ekonomiku jak domácí, tak i celosvětovou ovlivňuje.

Národní banky a měnové fondy

Právě dané instituce mají ekonomiku přímo v rukou, a to hlavně proto, že mohou výraznějšími způsoby hýbat s kurzy a tak mohou samozřejmě měnu posilovat i oslabovat. To má vliv hlavně na vývoj v konkrétním státě, jelikož to ovlivní dovoz a vývoz. Řeč je tedy o národních bankách, zatímco měnový fond upravuje ekonomiku v celosvětovém měřítku. Navíc v posledních letech stále více platí, že plně staří pouze několik různých vyjádření nebo finančních zpráv a ekonomikou to výrazně zahýbe. Je to vidět hlavně na různých měnových trzích, které se právě odrážejí na tom, jaké konkrétní zprávy jsou za tímto účelem vydávány.

Těžba ropy

I ta má vliv na ekonomiku, především potom tu celosvětovou. Bez ropy se totiž dnes obejdeme velmi těžko a využívá ji doslova každý stát. A tak jsou samozřejmě státy, které mají poměrně snadno v rukou ty druhé. Stačí totiž nejenom omezení, ale i přerušení dodávky a problém je na světě. S ropou ale nesouvisí jenom samotná stabilita a pravidelnost daných dodávek, jelikož s ní souvisí také to, jaká je aktuální cena. I ta může zahýbat s tím, nakolik se ekonomice různých států bude dařit. Zde máme na mysli hlavně firmy, které ropu zpracovávají.

S danými firmami poté souvisejí akciové trhy, jelikož i jejich síla má vliv na celkovou stabilitu. Jakmile začnou ceny akcií klesat, je to samozřejmě varovné znamení toho, že v rámci určité firmy není něco v pořádku.

Inflace

Ta je spíše lokálním problémem jednotlivých států, jelikož konkrétní míru, tedy danou hodnotu může mít každý stát jinou. Čím je inflace vyšší, tím samozřejmě pro nás méně. Pokud v rámci tohoto pojmu tápete, pokusím se vám stručně vysvětlit, o co se jedná. Míra inflace je pojem, který nám ukazuje, kolik si toho můžeme koupit za určitou finanční částku. A pokud inflace stoupá, můžeme si toho za dané peníze koupit méně a méně – peníze tedy ztrácejí svou hodnotu. V opačném případě ale máme výhodu toho, že i pokud peníze nezhodnocujeme, máme možnost nakoupit více. A tím, že kupujeme, zvyšujeme spotřebu, potřebu firem vyrábět, tím stoupá zaměstnanost a samozřejmě lidé dostávají mzdu. A tu znovu utrácejí, firmy znovu vyrábějí… a takto samozřejmě stále dokola. V rámci toho je tedy jasné, že pokud chce konkrétní země nastartovat svou ekonomiku, musí začít nejprve u sebe a to tak, že se začne zvyšovat spotřeba, tedy utrácení konkrétních obyvatel.