Home –  Ekonomika
Category Archives: Ekonomika

Co ovlivňuje ekonomiku?

Co ovlivňuje ekonomiku?

O ekonomice se dnes mluví stále častěji, a to samozřejmě proto, že je důležitým ukazatelem toho, jak se vlastně máme a jak si vlastně žijeme. Pokud bych chtěl být osobní, určitě musím říci, že spousta lidí ekonomice jako takové nerozumí. To je samozřejmě problém současné doby, ale na druhou stranu mohu říci, že i tento problém má své řešení. Tím jsou znalosti a tak vám přináším přehled toho, co ekonomiku jak domácí, tak i celosvětovou ovlivňuje.

Národní banky a měnové fondy

Právě dané instituce mají ekonomiku přímo v rukou, a to hlavně proto, že mohou výraznějšími způsoby hýbat s kurzy a tak mohou samozřejmě měnu posilovat i oslabovat. To má vliv hlavně na vývoj v konkrétním státě, jelikož to ovlivní dovoz a vývoz. Řeč je tedy o národních bankách, zatímco měnový fond upravuje ekonomiku v celosvětovém měřítku. Navíc v posledních letech stále více platí, že plně staří pouze několik různých vyjádření nebo finančních zpráv a ekonomikou to výrazně zahýbe. Je to vidět hlavně na různých měnových trzích, které se právě odrážejí na tom, jaké konkrétní zprávy jsou za tímto účelem vydávány.

Těžba ropy

I ta má vliv na ekonomiku, především potom tu celosvětovou. Bez ropy se totiž dnes obejdeme velmi těžko a využívá ji doslova každý stát. A tak jsou samozřejmě státy, které mají poměrně snadno v rukou ty druhé. Stačí totiž nejenom omezení, ale i přerušení dodávky a problém je na světě. S ropou ale nesouvisí jenom samotná stabilita a pravidelnost daných dodávek, jelikož s ní souvisí také to, jaká je aktuální cena. I ta může zahýbat s tím, nakolik se ekonomice různých států bude dařit. Zde máme na mysli hlavně firmy, které ropu zpracovávají.

S danými firmami poté souvisejí akciové trhy, jelikož i jejich síla má vliv na celkovou stabilitu. Jakmile začnou ceny akcií klesat, je to samozřejmě varovné znamení toho, že v rámci určité firmy není něco v pořádku.

Inflace

Ta je spíše lokálním problémem jednotlivých států, jelikož konkrétní míru, tedy danou hodnotu může mít každý stát jinou. Čím je inflace vyšší, tím samozřejmě pro nás méně. Pokud v rámci tohoto pojmu tápete, pokusím se vám stručně vysvětlit, o co se jedná. Míra inflace je pojem, který nám ukazuje, kolik si toho můžeme koupit za určitou finanční částku. A pokud inflace stoupá, můžeme si toho za dané peníze koupit méně a méně – peníze tedy ztrácejí svou hodnotu. V opačném případě ale máme výhodu toho, že i pokud peníze nezhodnocujeme, máme možnost nakoupit více. A tím, že kupujeme, zvyšujeme spotřebu, potřebu firem vyrábět, tím stoupá zaměstnanost a samozřejmě lidé dostávají mzdu. A tu znovu utrácejí, firmy znovu vyrábějí… a takto samozřejmě stále dokola. V rámci toho je tedy jasné, že pokud chce konkrétní země nastartovat svou ekonomiku, musí začít nejprve u sebe a to tak, že se začne zvyšovat spotřeba, tedy utrácení konkrétních obyvatel.

Víte, jaké změny ve financích přinesl rok 2015?

Víte, jaké změny ve financích přinesl rok 2015?

Už téměř 3 měsíce žijeme v roce 2015 a mnoho z nás stále ještě neví, jaké změny vůbec tento rok přinesl a na co bychom se tedy měli zaměřit. Pokud i vás, jak je to v oblasti financí, připravil jsem pro vás krátký přehled toho, na co se můžete těšit.

Naše daně

Právě v daňové oblasti se toho událo skutečně nejvíce. Pokud budeme konkrétní, nesmíme zapomínat na třetí sazbu DPH, která je takzvaná druhá snížená a má hodnotu 10 procent. Osobně ji určitě vítám, jelikož pomůže zlevnit věci, jako jsou potraviny, kojeneckou výživu, ale také léky nebo zdravotnické prostředky. A jelikož ani já nejsem stoprocentně zdravý, samozřejmě tuto změnu vítám, jelikož přinese úspory.

Následující dvě změny se sice mé osoby netýkají, ale jelikož blog čte široká škála dalších lidí, musím je zmínit. Tou první jsou daňové slevy na děti, které výrazně stoupnou. V případě prvního sice změna neproběhla, ale u druhého dítěte už bude sleva příjemných 1 317 Kč a u třetího a každého dalšího je to 1 417 Kč. Další slevy se poté týkají osob v důchodovém věku. I ty mají své výhody, mezi které patří to, že mohou uplatnit slevy na pracujícího důchodce. V tomto ohledu je částka poměrně zajímavá, a to konkrétně 2 070 Kč za měsíc.

Výše našeho platu

Rok 2015 přichází také s tím, že se zvedne minimální mzda. Ta bude vyšší o celých 700 korun, což znamená, že bude dosahovat 9 200 korun měsíčně. To aktuálně odpovídá hodinové sazbě 55 korun. Další změnou, která může pozitivně ovlivnit naši výplatu, je určitě vyšší limit pro případné přivýdělky. V tomto směru je třeba splnit hranici, která je 63 865 korun českých. Ta byla v loňských letech podstatně níže.

Oblast rodinných financí

Několik pozitiv jistě pocítíme i v oblasti rodinných financí. Zde sice nemohu mluvit za své rodiče, ale jsem přesvědčen o tom, že i oni budou nadšeni. Jedná se například o to, že v roce 2015 dostane porodné více rodin, a to i s ohledem na jejich konkrétní příjmy. S porodným souvisí i to, že se bude vyplácet i na druhé dítě, a to v částce 10 000 korun českých. Samozřejmě sazba na první dítě, která aktuálně činí 13 500 korun českých, ta zůstává.

Změny budou mít vliv i na ty rodiny, které budou dávat dítě do školky. Pro tuto možnost se už vžil název školkovné. Jedná se také o daňovou slevu, a to právě za děti, které chodí do školky. V případě tohoto roku se jedná o částku 8 500 Kč, ale příští rok již budeme moci účtovat sumu 9 200 Kč. Poslední oblastí, která je samozřejmě rozporuplná, se týká solidární daně vyššího příjmu. Tu by měli platit všichni, kdo vydělají nad 1 277 328 korun ročně, tedy 106 444 korun. V loňském roce byla tato hranice nižší, a to zhruba o 30 000 korun.