Home –  Umění – Jaké světové galerie patří k nejznámějším?

Jaké světové galerie patří k nejznámějším?

Jaké světové galerie patří k nejznámějším?

 

Stejně jako stále více lidí po celém světě, i já jsem poměrně velkým milovníkem umění. Samozřejmě pro toho, kdo si chce výrazně rozšířit obzory, mohu doporučit návštěvu těch největších a nejznámějších. A to samozřejmě nikoliv u nás, ale samozřejmě ve světě. Pokud v tomto směru tápete, přináším vám soupis těch nejvýznamnějších a nejznámějších galerií, které dle mého uvážení rozhodně stojí za návštěvu. Pojďme se s nimi seznámit.

Paříž – Louvre

První galerií je určitě světoznámý Louvre, který najdeme v Paříži. Pokud nás něčím nadchne, tak určitě i tím, že se jedná o největší komplex paláců, které jsou na světě k vidění. Samozřejmě to hlavní se odehrává uvnitř, jelikož právě zde můžeme najít díla od nejvýznamnějších světových malířů, a to z období od patnáctého, až do devatenáctého století. Ostatně právě tato expozice, zaměřená na evropské malířství je dnes nejvyhledávanější částí celého tohoto komplexu. Pokud budeme konkrétní a zmíníme několik zajímavých obrazů, potom nesmíme zapomenout na Venkovský koncert, Rembrandtův autoportrét, nebo Příjezd Marie Medicejské do Marseille.

Madrid – Prado

Druhou výraznou galerií, kterou najdeme také v Evropě, je Prado, která má sídlo v Madridu. Jelikož právě Španělé jsou velkými patrioty, je jasné také to, že v této galerii najdeme nejvíce děl právě od mistrů z této země. Historie této galerie dnes sahá až do roku 1819, kdy byla poprvé otevřena. Už od samotného počátku měly sbírky vzbuzovat velkou hrdost k národnímu umění. Ani zde ale nesmím zapomenout zmínit několik velmi významných děl, které se k této galerii přímo vážou. Pokud ji tedy navštívíte, můžete se těšit na obrazy, jako jsou Arachnin příběj, ale stejně tak Nahá Maja a Oblečená Maja, popřípadě také triptych Vůz sena.

New York – Muzeum moderního umění

Třetí galerii, kterou považuji za jednu z nejlepších na světě, je Muzeum moderního umění. Zde už musíme vyrazit za moře, konkrétně tedy do New Yorku. Právě zde muzeum vzniklo, a to ve dvacátých letech minulého století. Pokud je na historii něco zajímavého, tak rozhodně to, že první sbírka činila pouze několik jednotlivých grafických listů. Dnes ale můžeme obdivovat více než 150 tisíc různých děl. Zajímavé je to, že to ale nejsou nutně jenom obrazy, kresby nebo fotografie, ale jsou to třeba i sochy nebo různé grafiky. Mezi nejzajímavější díla tohoto místa určitě patří díla z období surrealismu a také kubismu. Konkrétními příklady jsou poté díla Cézanna a van Gogha, ale stejně tak nadchne i expozice fotografií, která přechází od Cindy Shermanové k Andreasu Gurskému.

Samozřejmě k návštěvě si můžete zvolit celou řadu dalších možností. Za sebe ale tyto tři jmenovaná muzea, tedy galerie mohu doporučit. Ačkoliv to v New Yorku může být trochu z ruky, do Paříže či Barcelony dnes není problém se dostat letadlem, autem, či autobusem – viz můj článek o cestování, díky kterému se sami rozhodnete, jak můžete vyrazit