Home –  Cestování – Jaký dopravní prostředek je ten nejlepší?

Jaký dopravní prostředek je ten nejlepší?

Jaký dopravní prostředek je ten nejlepší?

Jelikož cestování je mým zájmem, rozhodl jsem se, že si porovnám možnosti současných dopravních prostředků s ohledem na pohodlnost, rychlost, cenu, ale i další výhody a nevýhody. Jelikož jsem už cestoval autem, vlakem, autobusem i letadlem, mohu dané možnosti dobře srovnávat a tak se jistě budou hodit i vám, a to ve chvíli, kdy si nebudete jistí s výběrem.

Nejpohodlnější a nejrychlejší možnosti

Z hlediska rychlosti a pohodlnosti zcela určitě vede letadlo. Důvod je samozřejmě jasný, a to je jeho cestovní rychlost. Vzdálenosti v řádech tisíců kilometrů tak lze zdolat bez problémů za pár hodin. Výhodou může být také jeho cena, jelikož díky nízkonákladovým letům a leteckým společnostem se lze podívat do mnoha koutů naší země i za pár stovek korun. Mým rekordem byl určitě zpáteční let do Londýna, který jsem pořídil za necelých 300 korun českých. Negativem jsou samozřejmě dlouhé bezpečnostní kontroly a vzdálenosti letišť od centra měst.

Druhou poměrně pohodlnou rychlou možností může být auto. To je v rámci evropského cestování také jednou z těch možností, kterou je možné doporučit. Navíc s vlastním autem máte téměř všude jistotu velmi dobré mobility a tak se kdykoliv můžete dostat opravdu kamkoliv. Co může hrát roli, to je určitě cena. Pokud se ale cestuje ve více lidech, nemusí být auto nijak výrazně dražší, než třeba prostředky jako autobusy, nebo vlaky.

Ty nejlevnější varianty

Zde samozřejmě chci mluvit o autobusové a vlakové dopravě. Hned na úvod je třeba říci, že tyto možnosti určitě patří mezi ty nejlevnější. A to hlavně proto, že jsou zvýhodněny trasy na větší vzdálenost, ale také proto, že existují různé slevy pro skupiny, nepotřeba pro studenty. Tím sice může být můj vlastní pohled lehce zkreslený, jelikož sám jsem ještě student, ale přesto si troufám říci, že vlak i autobus zkrátka levný je.

Nevýhoda je zřejmá, a to je povinnost organizovat svou cestu podle jasně daných jízdních řádů. Často se tak může stát, že někde čekáte i dlouhé hodiny, než vám jede spoj. Nevýhodou ale může být i to, že cestou naberete zpoždění, nebo to, že v některých státech je železniční síť, popřípadě i kvalita těchto prostředků na nízké úrovni. Jsou tak doporučovány hlavně dobrodruhům.

Jak vybrat správně?

Můj přehled výhod a nevýhod bych chtěl zakončit několika radami o tom, jak vybrat správně. Pro mě většinou hraje roli hlavně cena, s ohledem na komfort. Pokud se mi podaří získat levnou letenku, využiji letadlo. Mnohem častěji ale jezdím autobusy a vlaky. Naopak auto s ohledem na spotřebu nedoporučuji sólo cestovatelům, jelikož se zkrátka nevyplatí.

Poslední možnost, která tu ještě nezazněla, je autostop. I ten je samozřejmě možností, ale na druhou stranu má nejvíce rizik spojených s bezpečností, ale stejně tak i s tím, zda se nám vůbec podaří dorazit do cíle naší cesty. Jsme totiž většinou odkázáni především na pomoc a solidaritu druhých.