Home –  Novinky – Neplodnost – jaké jsou příčiny?

Neplodnost – jaké jsou příčiny?

Neplodnost – jaké jsou příčiny?

Dnes se setkáváme s desítkami různých civilizačních chorob. Bohužel aktuální situace dospěla i k tomu, že mezi civilizační chorobu můžeme řadit také neplodnost. Ta je tak strašákem nejenom mužů, ale samozřejmě také žen. Logicky je problémem to, že daná dvojice nemůže počít dítě. Ačkoliv jsou alternativní možnosti, stále uvnitř každého hlodá to, že je svým způsobem nemocný. A jelikož málokdo z nás ví, zda ho daná nemoc nepostihne, rozhodl jsem se pro sepsání tohoto článku.

Muži – faktory neplodnosti a diagnostika

Mezi hlavní faktory mužské neplodnosti samozřejmě patří nízký počet spermií. Ideální stav by měl být více než 15 milionů těchto drobných živočichů, a to na jeden mililitr ejakulátu. Dále se spermiemi souvisí i to, že jsou nedostatečně pohyblivé a tak se nemohou dobře dostat k vajíčku. Velmi častými problémy je také to, že spermie nemají požadovaný tvar, nebo že v ejakulátu vůbec nejsou. Samozřejmě dané příčiny mohou být různé, a to od genetických problémů, přes problémy s prostředím. Mezi poslední faktor, který ale není tolik problémový, jsou potíže s pohlavním stykem, především v souvislosti s vyvrcholením, nebo v souvislosti s potencí.

Zda je vše v pořádku zjistí samozřejmě lékař, a to v rámci několika vyšetření, které se dnes pro diagnostikování neplodnosti využívají. Mezi hlavní postupy patří vyšetření na spermiogramu. Ale také andrologické vyšetření, nebo vyšetření DNA fragmentace spermií. Tím ale lékařské zákroky nemusí končit, jelikož na neplodnost mohou mít vliv faktory, u kterých je třeba imunologické vyšetření, nebo vyšetření hormonální.

Ženy – faktory neplodnosti a diagnostika

Co souvisí s muži, tedy již víme, a tak se nyní můžeme zaměřit na něžné pohlaví, tedy ženy. Zde může být daných faktorů také několik. Mezi nejznámější patří faktor ovariální, který souvisí s hormonálními poruchami, kdy není správně uvolněno vajíčko. Podobným problémem je i tvární faktor, který je znám hlavně jako sterilita, která souvisí s uzavřením vejcovodů. Svou roli ale hrají podobně jako u mužů faktory genetické, nebo také imunologické. Dodat ale musíme i to, že velmi častým problémem žen je endometrióza – tedy umístění děložní sliznice mimo obvyklá místa.

I u žen existují různé postupy, které souvisejí s diagnózou tohoto problému. Mezi nejjednodušší a často to prvotní patří vyšetření ultrazvukem. Díky tomu se zjistí, zda má děloha správný tvar a velikost, jaká je kvalita děložní sliznice, či jak jsou na tom vaječníky. Další vyšetření souvisí s hormony a tedy jejich konkrétní hladinou. I tímto způsobem lze získat potřebná data o stavu vaječníků. Obvyklé jsou ale i postupy spojené s rentgeny, nebo laparoskopií, která také umožní lékaři nahlédnout ženě do dutiny břišní a tak ověřit, co je a co není v pořádku. Možnosti samozřejmě uzavřeme tím, co je stejné, jako u mužů. Jsou to vyšetření spojená s imunologií a také genetikou. Obě tyto poslední varianty totiž v posledních letech také patří mezi ty, které mají na neplodnost jeden z největších vlivů – samozřejmě negativních.