Home –  Novinky
Category Archives: Novinky

Jaký by měl být grafický manuál?

Jaký by měl být grafický manuál?

V první řadě bych položila otázku: “Je grafický manuál opravdu tak důležitý?” Odpověď je jednoznačná: “Ano.” Pokud firma nevlastní grafický manuál, jakýkoliv hravý kreativec je schopen z vašeho loga vytvořit naprostý patvar a barvy určitě nepoužije takové, jaké mají být.

Stejně tak, jako samotné logo není korporátní identitou, tak jí není ani grafický manuál. Grafický manuál je soubor závazných předpisů, doporučení a příkladů, jak by měl designer postupovat při práci s logotypem a jednotlivými prvky vizuální stylu, tedy firemního designu. Grafický manuál se tedy vůbec netýká přímo identity společnosti jako takové. Nedefinuje ani její image, i když některé manuály do korporátní identity přesahují.

Správný grafický manuál by měl být v první řadě dokument, který bude poskytovat technické informace a pravidla použití jednotlivých grafických prvků v nějakém kontextu. Znamená to, že pokud má firma nějakou vytvořenou identitu grafického charakteru (logo, slogan, tiskoviny), tak bychom měli být schopni zjistit z dokumentu grafický manuál, jak s těmito prvky pracovat. Často se stává, že kromě správných aplikací najdete v manuálu i ukázky zakázaných variant značky či logotypu.

Mezi základ, který by měl každý grafický manuál firmy obsahovat, patří např.: definice užití logotypu v praxi, definování barevnosti logotypu přímými barvami Pantone, barvami CMYK a RGB. Logo bývá definováno ve více podobách, a to na tmavém podkladu, v jednobarevné a černobílé variantě. Další položkou by měla být vizitka a tiskové materiály (obálky, dopisní papíry, hlavičkový papír). Manuál je samozřejmě možné měnit, podle aktuálních požadavků. Do grafické manuálu může patřit také to, jak má vypadat pracovní oblečení zaměstnanců, označení sídla firmy, polepy automobilů nebo také reklamní předměty.

A pro koho je samotný grafický manuál určen?

Velmi často dochází k záměně pojmů u klientů, ale to je celkem pochopitelné. Smutné je, když k tomu dochází v prostředí grafického studia či reklamní agentury. Grafický manuál by měl mít co nejméně textu a co nejvíce jasných grafických prvků, aby byl co nejlépe pochopitelný. Kdy by se měl začít zpracovávat grafický manuál? Je dobré začít, až budete mít všechno hotové, jinak by se vám začala značka rozpadat přímo před očima. Ve společnosti by ho měl mít každý, kdo se musí rozhodovat o vývoji a význam manuálu by měli chápat všichni zaměstnanci, kteří ho uvádí do praxe. Nemusíte si pamatovat všechny pravidla, ale musíte vědět, kde je najít.

Komu je tedy vlastně určen samotný grafický manuál? Je určen jen pro samotné grafické designéry, kteří s ním mají pracovat? Odpověď vám už musí být jasná. Grafický manuál není určen jen pro ně, je určen zejména pro samotného klienta. Je jasné, že slouží i grafikovi při práci pro dalšího klienta, ale grafik má k dispozici i technické podklady, které nesou dostatek informací, jež jsou obsaženy v manuálu. Shodneme se na tom, že manuál je pro klienta důležitý nástroj.

Většina grafiků má o svou práci strach. Mají strach z toho, co vyrobí nějaká paní sekretářka ve Wordu nebo Corelu, a proto raději vypracují podrobný grafický manuál, který má někdy i 150 stran. Někdy je i tak kreativní, že udělá nejrůznější verze deštníků s logem, hrnečků nebo dokonce potisk zapalovačů. Grafický manuál tedy slouží všem, jako předpis toho, jak nakládat cenným majetkem firmy.

Neplodnost – jaké jsou příčiny?

Neplodnost – jaké jsou příčiny?

Dnes se setkáváme s desítkami různých civilizačních chorob. Bohužel aktuální situace dospěla i k tomu, že mezi civilizační chorobu můžeme řadit také neplodnost. Ta je tak strašákem nejenom mužů, ale samozřejmě také žen. Logicky je problémem to, že daná dvojice nemůže počít dítě. Ačkoliv jsou alternativní možnosti, stále uvnitř každého hlodá to, že je svým způsobem nemocný. A jelikož málokdo z nás ví, zda ho daná nemoc nepostihne, rozhodl jsem se pro sepsání tohoto článku.

Muži – faktory neplodnosti a diagnostika

Mezi hlavní faktory mužské neplodnosti samozřejmě patří nízký počet spermií. Ideální stav by měl být více než 15 milionů těchto drobných živočichů, a to na jeden mililitr ejakulátu. Dále se spermiemi souvisí i to, že jsou nedostatečně pohyblivé a tak se nemohou dobře dostat k vajíčku. Velmi častými problémy je také to, že spermie nemají požadovaný tvar, nebo že v ejakulátu vůbec nejsou. Samozřejmě dané příčiny mohou být různé, a to od genetických problémů, přes problémy s prostředím. Mezi poslední faktor, který ale není tolik problémový, jsou potíže s pohlavním stykem, především v souvislosti s vyvrcholením, nebo v souvislosti s potencí.

Zda je vše v pořádku zjistí samozřejmě lékař, a to v rámci několika vyšetření, které se dnes pro diagnostikování neplodnosti využívají. Mezi hlavní postupy patří vyšetření na spermiogramu. Ale také andrologické vyšetření, nebo vyšetření DNA fragmentace spermií. Tím ale lékařské zákroky nemusí končit, jelikož na neplodnost mohou mít vliv faktory, u kterých je třeba imunologické vyšetření, nebo vyšetření hormonální.

Ženy – faktory neplodnosti a diagnostika

Co souvisí s muži, tedy již víme, a tak se nyní můžeme zaměřit na něžné pohlaví, tedy ženy. Zde může být daných faktorů také několik. Mezi nejznámější patří faktor ovariální, který souvisí s hormonálními poruchami, kdy není správně uvolněno vajíčko. Podobným problémem je i tvární faktor, který je znám hlavně jako sterilita, která souvisí s uzavřením vejcovodů. Svou roli ale hrají podobně jako u mužů faktory genetické, nebo také imunologické. Dodat ale musíme i to, že velmi častým problémem žen je endometrióza – tedy umístění děložní sliznice mimo obvyklá místa.

I u žen existují různé postupy, které souvisejí s diagnózou tohoto problému. Mezi nejjednodušší a často to prvotní patří vyšetření ultrazvukem. Díky tomu se zjistí, zda má děloha správný tvar a velikost, jaká je kvalita děložní sliznice, či jak jsou na tom vaječníky. Další vyšetření souvisí s hormony a tedy jejich konkrétní hladinou. I tímto způsobem lze získat potřebná data o stavu vaječníků. Obvyklé jsou ale i postupy spojené s rentgeny, nebo laparoskopií, která také umožní lékaři nahlédnout ženě do dutiny břišní a tak ověřit, co je a co není v pořádku. Možnosti samozřejmě uzavřeme tím, co je stejné, jako u mužů. Jsou to vyšetření spojená s imunologií a také genetikou. Obě tyto poslední varianty totiž v posledních letech také patří mezi ty, které mají na neplodnost jeden z největších vlivů – samozřejmě negativních.

Zajímají vás novinky ze světa mobilů? Veletrh MWC 2015 je ukázal

Zajímají vás novinky ze světa mobilů? Veletrh MWC 2015 je ukázal

Každý rok se v Barceloně koná veletrh, který nese název MWC. Ani letošní ročník nebyl výjimkou. A jelikož jsem právě v tu dobu v tomto evropském městě pobýval –  v rámci své poznávací cesty, nechal jsem se samozřejmě nalákat a chtěl jsem vědět, jaký telefon bude v následujících letech skutečným hitem na poli tohoto sortimentu. A pokud stejně jako já patříte mezi fanoušky mobilních technologií, přináším vám na toto téma článek. A věřte, že zklamáni nebudete.

BlackBerry a Lenovo

Tyto dvě značky spolu stále velmi konkurují a tak není novinkou, že se chtěli navzájem trumfnout v rámci toho, kdo navrhl a samozřejmě vyrobil lepší telefon. První jmenovaná značka přišla s modelem BlackBerry Leap, který má pětipalcový displej s velmi dobrým rozlišením, a to konkrétně 1 280 × 720 pixelů. Pro milovníky skutečně dokonalého zobrazování velmi dobrý volba. Výkon mobilu sice může být o něco menší, ale jelikož překvapila cena, a to do 10 000 Kč, určitě je tento mobil dobrou volbou – já osobně bych si ho koupil.

Konkurence přišla s mobilním telefonem s označením Lenovo Vibe Shot. Už se samotného lze zjistit, že velkou roli zde bude hrát hlavně fotoaparát. A nemýlil jsem se, jelikož ten má rozlišení celých 16 megapixelů. Jistotou je také stabilizace obrazu, nebo možnost přisvětlení. Stejně jako výše uvedený konkurent má tento mobil pětipalcový displej a o něco výkonnější, konkrétně osmi jádrový procesor.

Samsung a HTC

I tyto dvě firmy si doslova šlapou po krku, a tak je vhodné jejich novinky také lehce vzájemně porovnat. Osobně jsem spíše fanouškem první jmenované značky, a tak s ní také začnu. Novinkou, se kterou přišla, je Samsung Galaxy S6, který v mnoha směrech připomíná první chytré mobilní telefony této značky. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že je prošpikován moderními prvky, jako je Super AMOLED QuadHD displej, procesor s osmi jádry, nebo fotoaparát s šestnácti megapixely. Špičkou, která mě zaujala, je funkce bezdrátového nabíjení.

Konkurent, a to HTC One (M9) zase nabídne velmi elegantní design, který vychází z modelu M8. Co ale rozhodně předčilo očekávání, to je fotoaparát, jelikož ten nabídne rozlišení více než 20 megapixelů! Otázka tedy je, zda je to stále ještě mobil? Ostatně osmijádrový procesor, 3 GB RAM paměti či grafika Adreno 420 dávají tušit, že jde hlavně o velmi nadupaný stroj, který vás rozhodně nezklame.

To nejlepší na konec – ZTE Grand S III

Co mě osobně udivilo nejvíce, to je právě tento mobil. Pokud se totiž před svými přáteli chlubíte tím, že váš mobil má čtečku otisků prstů, potom tento mobil strčí tuto funkci do kapsy. Dokáže totiž uživatele rozpoznat podle jeho sítnice. Tato unikátní funkce samozřejmě ještě více přispívá k celkové bezpečnosti. Pokud tedy máte ve svém telefonu data, která chcete udržet v tajnosti (ať už to jsou firemní dokumenty nebo fotky vaší přítelkyně), s tímto mobilním telefonem rozhodně chybu neuděláte.

Jsme milovníci nákupů? Vypadá to, že ano

Jsme milovníci nákupů? Vypadá to, že ano

Ačkoliv to zcela odporuje mým zájmům a mému přesvědčení, lehce chápu to, že pro některé rodiny i jednotlivce je smyslem života vyrazit o víkendu do nákupního centra. Samozřejmě jak za účelem nákupů, tak i za účelem se pobavit v rámci různých akcí, nebo i za tím účelem, že se zde nají ve fast-food řetězcích. Důvodem tohoto článku ale není jakkoliv zpochybňovat jejich zájmy, nebo je přesvědčovat o tom, že to není správné. V rámci tohoto tématu totiž chci upozornit na zajímavou novinku, a to na fakt, že obchodní centra dnes doslova vznikají, jako houby po dešti. Pravda, řada z nich se mění v důsledku změn majitele (viz nedávná směna řetězce Interspar na Albert), ale je i řada takových, které vznikají.

V letošním roce se otevřou brány dalších pěti!

Že lidé nakupování skutečně milují, to určitě dokazuje fakt, že jenom v letošním roce se můžeme těšit na to, že se právě nyní otevře 5 nových nákupních center. Osobně sice tyto neosobní domy se vším příliš nemiluji, ale developeři jistě vědí, co dělají, když jsou daná stavby stále výnosným byznysem. Pokud jste milovníci nákupů a bydlíte ve městech jako Kladno, Praha a Hradec Králové, můžete jásat. Mezi ty projekty, které se chystají, patří totiž mimo jiné třeba Central Kladno, Galerie Stromovka, AuPark Hradec Králové. Všude tam budou mít možnost návštěvníci nakoupit především oblečení a potraviny, ale i desítky dalších typů zboží. Na jednu stranu výhoda toho, že je vše na jednom místě, ale na druhou stranu problém s tím, že takové nákupy rozhodně nejsou nijak osobní.

Pokud bychom se podívali do minulosti, pouze rok zpátky, a to do roku 2014, je třeba říci, že i v tomto roce patřily počty otevíraných nákupních center mezi výrazné. V toto období se totiž otevřelo také 5 zcela nových prostor, konkrétně třeba Galerie Teplice, Pivovar Děčín či Quadrio v Praze. Vrcholným rokem však byl rok 2008, jelikož v tento rok vzniklo zcela nových center hned 9.

Postup se zastaví

Předpokládají to nejenom odborníci, ale předpokládám to i já. A to informaci, že se počet nových nákupních center pomalu zastaví. Zároveň si ale nemyslím, že by snad vše došlo ke krachu. Spíše jsem přesvědčený o tom, že ty stávající budou měnit majitele a budou revitalizovány, aby nabídli opět něco nového, co lidé samozřejmě chtějí.

Pokud tedy patříte mezi milovníky nákupů a těšíte se na nové obchody, potom pevně doufám, že vás právě má novinka o nové výstavbě potěšila. Stačí jenom doufat, že dané prostory budou stále odrážet hlavně požadavky zákazníků, jelikož jedině tak dokážou skutečně přinášet požadované zisky jejich majitelům. A ačkoliv i v minulosti vše vypadalo velmi dobře, roky 2010 a 2011 znamenaly problém. To už je ale na jiné povídání, jelikož to souvisí hlavně s ekonomickou stránkou věci nejenom u nás…