Home –  Umění
Category Archives: Umění

Jaké světové galerie patří k nejznámějším?

Jaké světové galerie patří k nejznámějším?

 

Stejně jako stále více lidí po celém světě, i já jsem poměrně velkým milovníkem umění. Samozřejmě pro toho, kdo si chce výrazně rozšířit obzory, mohu doporučit návštěvu těch největších a nejznámějších. A to samozřejmě nikoliv u nás, ale samozřejmě ve světě. Pokud v tomto směru tápete, přináším vám soupis těch nejvýznamnějších a nejznámějších galerií, které dle mého uvážení rozhodně stojí za návštěvu. Pojďme se s nimi seznámit.

Paříž – Louvre

První galerií je určitě světoznámý Louvre, který najdeme v Paříži. Pokud nás něčím nadchne, tak určitě i tím, že se jedná o největší komplex paláců, které jsou na světě k vidění. Samozřejmě to hlavní se odehrává uvnitř, jelikož právě zde můžeme najít díla od nejvýznamnějších světových malířů, a to z období od patnáctého, až do devatenáctého století. Ostatně právě tato expozice, zaměřená na evropské malířství je dnes nejvyhledávanější částí celého tohoto komplexu. Pokud budeme konkrétní a zmíníme několik zajímavých obrazů, potom nesmíme zapomenout na Venkovský koncert, Rembrandtův autoportrét, nebo Příjezd Marie Medicejské do Marseille.

Madrid – Prado

Druhou výraznou galerií, kterou najdeme také v Evropě, je Prado, která má sídlo v Madridu. Jelikož právě Španělé jsou velkými patrioty, je jasné také to, že v této galerii najdeme nejvíce děl právě od mistrů z této země. Historie této galerie dnes sahá až do roku 1819, kdy byla poprvé otevřena. Už od samotného počátku měly sbírky vzbuzovat velkou hrdost k národnímu umění. Ani zde ale nesmím zapomenout zmínit několik velmi významných děl, které se k této galerii přímo vážou. Pokud ji tedy navštívíte, můžete se těšit na obrazy, jako jsou Arachnin příběj, ale stejně tak Nahá Maja a Oblečená Maja, popřípadě také triptych Vůz sena.

New York – Muzeum moderního umění

Třetí galerii, kterou považuji za jednu z nejlepších na světě, je Muzeum moderního umění. Zde už musíme vyrazit za moře, konkrétně tedy do New Yorku. Právě zde muzeum vzniklo, a to ve dvacátých letech minulého století. Pokud je na historii něco zajímavého, tak rozhodně to, že první sbírka činila pouze několik jednotlivých grafických listů. Dnes ale můžeme obdivovat více než 150 tisíc různých děl. Zajímavé je to, že to ale nejsou nutně jenom obrazy, kresby nebo fotografie, ale jsou to třeba i sochy nebo různé grafiky. Mezi nejzajímavější díla tohoto místa určitě patří díla z období surrealismu a také kubismu. Konkrétními příklady jsou poté díla Cézanna a van Gogha, ale stejně tak nadchne i expozice fotografií, která přechází od Cindy Shermanové k Andreasu Gurskému.

Samozřejmě k návštěvě si můžete zvolit celou řadu dalších možností. Za sebe ale tyto tři jmenovaná muzea, tedy galerie mohu doporučit. Ačkoliv to v New Yorku může být trochu z ruky, do Paříže či Barcelony dnes není problém se dostat letadlem, autem, či autobusem – viz můj článek o cestování, díky kterému se sami rozhodnete, jak můžete vyrazit

Znáte 10 nejdražších obrazů světa?

Znáte 10 nejdražších obrazů světa?

Umění může mít mnoho podob, ale pokud je jedna skutečně charakteristická, je to samozřejmě malířství. A tak se nesmíme divit tomu, že to jsou právě obrazy, které dnes na tomto poli mají největší cenu. Pojďme se společně podívat na to, jaké to vlastně jsou a kolik byste si museli nachystat peněz, pokud byste o některý z nich skutečně projevili zájem.

Začneme od těch nejlevnějších

Samozřejmě než se dostaneme k tomu úplně nejdražšímu, je dobré začít od těch levnějších. Na desátém místě se totiž nachází Portrét doktora Gacheta, který namaloval Vincent van Gogh, a to v roce 1890. Právě daný doktor byl jeho psychiatr a jeho lékař. Dnes je jeho obraz velmi ceněný, jelikož má hodnotu více než 82,5 milionů dolarů. Hned na následujícím místě je poté dílo s názvem Triptych, které má na svědomí Francis Bacon. Dílo namaloval v roce 1976 a je zajímavé v tom, že zde nechybí určitý druh surovosti. Sice je to důvod, proč ho mnoho lidí nechce mít na zdi, ale, přesto má obraz cenu více než 86 milionů dolarů. Trojici nejlevnějších uzavírá Portrét Adély Bloch-Bauerové II, který má cenu téměř 88 milionů dolarů. Pochází z palety malíře Gustava Klimta a světlo světa spatřil v roce 1912. Dnes patří tento obraz anonymnímu sběrateli umění.

Zlatý střed

Jaké obrazy jsou nejlevnější z nejdražších, tedy již víme. Nyní si představíme 4 další, které se nacházejí v samotném středu daného žebříčku. Zde nesmíme zapomenout na dílu s názvem Dora Maarová s kočkou, které namaloval Pablo Picasso v roce 1941. Daný obraz nejenom že okouzlí mnoha různými symboly, ale úchvatná je i jeho cena – více než 95 milionů dolarů. Těsně před ním je poté obraz nesoucí název Osm Elvisů, z dílny Andyho Warhola. Ten je poměrně mladým, jelikož pochází z roku 1963. Jeho aktuálně hodnota se odhaduje na cenu 100 000 000 dolarů. Dále je to obraz Hoch s dýmkou od již zmíněného autora Pabla Picassa, který svou hodnotou lehce přesahuje 104 milionů amerických dolarů. I obraz v hodnotě 106,5 milionů dolarů má na svědomí tento stejný autor, a to Akt, zelené listy a poprsí.

Finálová trojice

Na stupních vítězů, konkrétně potom na třetím místě je aktuálně obraz nesoucí název Portrét Adély Bloch-Bauerové I, který namaloval také již zmíněný autor Gustav Klimt. Dílo pochází z roku 1907 a je zajímavé tím, že na něm pracoval 4 roky. Dnes má dílo hodnotu 135 milionů dolarů. Na druhém místě je dílo Žena III od Willema de Kooninga, který proslul v oblasti akční malby. Aktuálně má tento obraz cenu 137 milionů dolarů.

Tím nejdražším obrazem dnešní doby je poté No. 5 od Jacksona Pollocka. Ten se vydražil za cenu 140 milionů dolarů a patří taktéž do skupiny akční malby. Zajímavostí jsou i použité materiály související s obrazem, a to smaltové, olejové a hliníkové barvy.