Home –  Umění – Znáte 10 nejdražších obrazů světa?

Znáte 10 nejdražších obrazů světa?

Znáte 10 nejdražších obrazů světa?

Umění může mít mnoho podob, ale pokud je jedna skutečně charakteristická, je to samozřejmě malířství. A tak se nesmíme divit tomu, že to jsou právě obrazy, které dnes na tomto poli mají největší cenu. Pojďme se společně podívat na to, jaké to vlastně jsou a kolik byste si museli nachystat peněz, pokud byste o některý z nich skutečně projevili zájem.

Začneme od těch nejlevnějších

Samozřejmě než se dostaneme k tomu úplně nejdražšímu, je dobré začít od těch levnějších. Na desátém místě se totiž nachází Portrét doktora Gacheta, který namaloval Vincent van Gogh, a to v roce 1890. Právě daný doktor byl jeho psychiatr a jeho lékař. Dnes je jeho obraz velmi ceněný, jelikož má hodnotu více než 82,5 milionů dolarů. Hned na následujícím místě je poté dílo s názvem Triptych, které má na svědomí Francis Bacon. Dílo namaloval v roce 1976 a je zajímavé v tom, že zde nechybí určitý druh surovosti. Sice je to důvod, proč ho mnoho lidí nechce mít na zdi, ale, přesto má obraz cenu více než 86 milionů dolarů. Trojici nejlevnějších uzavírá Portrét Adély Bloch-Bauerové II, který má cenu téměř 88 milionů dolarů. Pochází z palety malíře Gustava Klimta a světlo světa spatřil v roce 1912. Dnes patří tento obraz anonymnímu sběrateli umění.

Zlatý střed

Jaké obrazy jsou nejlevnější z nejdražších, tedy již víme. Nyní si představíme 4 další, které se nacházejí v samotném středu daného žebříčku. Zde nesmíme zapomenout na dílu s názvem Dora Maarová s kočkou, které namaloval Pablo Picasso v roce 1941. Daný obraz nejenom že okouzlí mnoha různými symboly, ale úchvatná je i jeho cena – více než 95 milionů dolarů. Těsně před ním je poté obraz nesoucí název Osm Elvisů, z dílny Andyho Warhola. Ten je poměrně mladým, jelikož pochází z roku 1963. Jeho aktuálně hodnota se odhaduje na cenu 100 000 000 dolarů. Dále je to obraz Hoch s dýmkou od již zmíněného autora Pabla Picassa, který svou hodnotou lehce přesahuje 104 milionů amerických dolarů. I obraz v hodnotě 106,5 milionů dolarů má na svědomí tento stejný autor, a to Akt, zelené listy a poprsí.

Finálová trojice

Na stupních vítězů, konkrétně potom na třetím místě je aktuálně obraz nesoucí název Portrét Adély Bloch-Bauerové I, který namaloval také již zmíněný autor Gustav Klimt. Dílo pochází z roku 1907 a je zajímavé tím, že na něm pracoval 4 roky. Dnes má dílo hodnotu 135 milionů dolarů. Na druhém místě je dílo Žena III od Willema de Kooninga, který proslul v oblasti akční malby. Aktuálně má tento obraz cenu 137 milionů dolarů.

Tím nejdražším obrazem dnešní doby je poté No. 5 od Jacksona Pollocka. Ten se vydražil za cenu 140 milionů dolarů a patří taktéž do skupiny akční malby. Zajímavostí jsou i použité materiály související s obrazem, a to smaltové, olejové a hliníkové barvy.